Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Unpopular Opinions - Pop Music

+8
kinop
Kostask
Chronis
ChristosSav
Leonidas
Kostas_1
oberlina
Filippos
12 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 18275
Join date : 07/08/2016
Age : 26

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω Να Σε Δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:02 am
oberlina έγραψε:
Steliosg έγραψε:
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:Taylor Swift is lowkey overrated in songwriting, underrated in versatility/creativity.
Ποιο versatility παιδί μου;
Τώρα πέρα από την πλάκα νιώθω ότι όντως έχετε προκατάληψη απέναντί της σε αυτό το κομμάτι.
Είναι δυνατόν να λέμε ότι δεν είναι versatile όταν έχει country, pop, electro pop, folk?
Και μάλιστα με άλλη περσόνα σε κάθε album cycle? 
Έλα νταξει.


Όλα είναι θέμα perspective. 

Όταν πχ λες ότι η Celine Dion είναι vocalist δεν μπορείς να μου λες ότι και η Pink είναι επίσης vocalist. Ναι, η Pink έχει πολυ καλή φωνή. Δεν το αρνείται κανείς αυτό. Αλλά το τιτλο vocalist τον έχουν καλλιτέχνες όπως η Whitney, η Celine κτλ. Το ίδιο ισχύει και με το τίτλο versatile. Δεν είναι ότι η Τέιλορ κάνει copy paste το ίδιο τραγούδι σαν τον drake ΑΛΛΑ όταν λέμε versatile αναφερόμαστε σε καλλιτέχνες όπως η Madonna, η Gaga κτλ. Αντικειμενικά δεν μπορείς να μου λες versatile την Madonna και μετά την Τέιλορ όπως δεν μπορείς να λες vocalist την Whitney Houston και μετά την Pink.
Δεν κατάλαβα το επιχείρημα. Δηλαδή η Ariana δεν είναι vocalist ;  Αυτό σημαίνει ότι θα μπει στην κατηγορία Whitney/ Celine/ Mariah ; 
Δεν καταλαβαίνω γιατί συγχέουμε άλλους καλλιτέχνες όταν είναι να αποδοθεί κάτι που αντικειμενικά υφίσταται.

Αρέσει στον χρήστη Steliosg

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 7780
Join date : 03/01/2021
Age : 35
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:02 am
Όχι δεν είναι δύο ίδια τραγούδια. Αλλά αυτό τι σημαίνει; Η φωνητική προσέγγιση έχει ελάχιστες διαφορές -που αλίμονο αν δεν ειχε-. Στο ready for it είναι πιο κόφτη και αιχμηρή. Τι ταλέντο στο versatility θέλει κάτι τέτοιο;

Το θέμα της περσόνας ρε παιδιά, συγγνώμη που θα το πω πάλι, θέλει δουλειά. Δηλαδή υπάρχουν ένα εκατομμύριο άνθρωποι που μεταμορφώνονται και το υποστηρίζουν γιατί πιθανόν να έχουν και μια ευκολία σε αυτό και μπράβο τους. Η Taylor στα δικά μου μάτια δεν το κάνει αυτό. Αλλά έτσι κι αλλιώς εμένα αλλά στοιχεία της μου αρέσουν. Δεν είναι ανάγκη να πρέπει να αποδειχτεί ότι είναι τέλεια σε όλα. Δεν πειράζει αν κάπου δεν είναι.

Τα μισά είπα από αυτά που ήθελα να πω να ξέρετε

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 18275
Join date : 07/08/2016
Age : 26

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω Να Σε Δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:07 am
Πάντως είναι ο βασικός λόγος που η Taylor έχει κερδίσει 3 AOTY (το καθένα για διαφορετικό είδος μουσικής) και έχει σχολιαστεί από την Ακαδημία ο πειραματισμός που κάνει με τα genres. Δεν είναι κάτι που βγάζουμε από το κεφάλι μας ή επειδή θέλουμε η Taylor να είναι τέλεια σε όλα.
Αλλά δεν το συνεχίζω άλλο. Έχει γίνει 100 φορές αυτή η συζήτηση και δεν καταλήγει πουθενά.

Αρέσει στους χρήστες Steliosg και filis

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14443
Join date : 01/03/2018
Age : 21
Location : Βόλος

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:07 am
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:
Όχι Λεωνίδα μου δεν είναι country με ποπ. Αυτό είναι ΜΟΝΟ το Red.
Τα πρώτα 3 της άλμπουμ είναι ΚΑΘΑΡΑ country. 

Το να έχεις τους ίδιους παραγωγούς δεν λέει τίποτα. Και η Δέσποινα είχε τον Φοίβο 17 χρόνια και η τύπισσα ήταν/είναι versatile μέχρι θανάτου που τραγουδούσε ποπ λαικά ροκ από τον ίδιο παραγωγό.
Country με ποπ στοιχεία είναι και το Speak now.
1989 pop
rep pop με rnb στοιχεία
lover pop
folklore & evermore folk
midnights pop

Ξαναρωτάω ποιο versality; Το ότι αλλάζει θεματική κάθε ερα που είπες πιο πανω... απλά δείτε πως μεταπηδάνε από era σε era η Madonna και η Gaga που αυτές καθιέρωσαν την διαφορετικότητα ανά δίσκο
Debut/Fearless - Country
Speak Now - Country (Subgenre του άλμπουμ pop και ροκ)
Red (ο θεός και η ψυχή του στα genres - κυρίως country με pop)
1989 (80's inspired pop)
reputation (electropop, rnb with trap influences)
folklore/evermore (folk)
midnights (synth-pop)

Και μιας και αναφέρεις την Gaga και είμαι φαν και των 2 έχω να σου πω ότι
TF/TFM (electro pop, synth-pop)
BTW (electro-pop)
ARTPOP (electro-pop, EDM)
C2C, LSL (jazz)
Joanne (dance-pop, soft rock με country influences)
Chromatica (dance-pop, EDM)

Δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά. 

Η Γκάγκα απλά άλλαζε πιο έντονα περσόνα. Κατά τα άλλα σε καμία περίπτωση δεν έχει μεταπηδήσει σε genres περισσότερο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Steliosg στις Τετ Νοε 01, 2023 12:10 am, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Filippos και filis

Διαφωνεί ο χρήστης Leonidas

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 7780
Join date : 03/01/2021
Age : 35
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:10 am
Filippos έγραψε:Πάντως είναι ο βασικός λόγος που η Taylor έχει κερδίσει 3 AOTY (το καθένα για διαφορετικό είδος μουσικής) και έχει σχολιαστεί από την Ακαδημία ο πειραματισμός που κάνει με τα genres. Δεν είναι κάτι που βγάζουμε από το κεφάλι μας ή επειδή θέλουμε η Taylor να είναι τέλεια σε όλα.
Αλλά δεν το συνεχίζω άλλο. Έχει γίνει 100 φορές αυτή η συζήτηση και δεν καταλήγει πουθενά.

Νομίζω η παρεξήγηση έχει να κάνει με το ότι επειδή η Taylor έχει διαφορετικά genres = ικανότητα στο versatility. Οκ όλα είναι θέμα οπτικής. Λογικά διαφωνούμε.
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14443
Join date : 01/03/2018
Age : 21
Location : Βόλος

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:11 am
Εγώ αυτό που συμπεραίνω από την κουβέντα μας είναι ότι οι περισσότεροι από εσάς δεν έχετε τα genres τόσο ως παράγοντα ευελιξίας, αλλά κάτι άλλο που ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς.
Μάλλον απλά έχουμε διαφορετικά κριτήρια.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 17139
Join date : 12/12/2020

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:13 am
Steliosg έγραψε:
oberlina έγραψε:
Όλα είναι θέμα perspective. 

Όταν πχ λες ότι η Celine Dion είναι vocalist δεν μπορείς να μου λες ότι και η Pink είναι επίσης vocalist. Ναι, η Pink έχει πολυ καλή φωνή. Δεν το αρνείται κανείς αυτό. Αλλά το τιτλο vocalist τον έχουν καλλιτέχνες όπως η Whitney, η Celine κτλ. Το ίδιο ισχύει και με το τίτλο versatile. Δεν είναι ότι η Τέιλορ κάνει copy paste το ίδιο τραγούδι σαν τον drake ΑΛΛΑ όταν λέμε versatile αναφερόμαστε σε καλλιτέχνες όπως η Madonna, η Gaga κτλ. Αντικειμενικά δεν μπορείς να μου λες versatile την Madonna και μετά την Τέιλορ όπως δεν μπορείς να λες vocalist την Whitney Houston και μετά την Pink.
Συμφωνώ έμμεσα αλλά μιλάμε individually. Όχι συγκριτικά.
Με αυτή την λογική καμία δεν είναι successful γιατί η Madonna είναι η most successfull female artist OAT.

Οκ... ωραίο point και το ακούω. Απλά να πω την γνώμη μου γιατί εκλαμβάνω εγώ ως versatile artist και γιατί είναι ένα διαφορετικό είδος quality από το "successful". 

Versatility δεν είναι το να κάνεις κάποια μεμονωμένα project και να δοκιμαστείς απλά σε αυτά. Είναι μέρος της καλλιτεχνικής σου ταυτότητας. Είναι μια constant ανάγκη να κάνεις διαφορετικά πράγματα. Και Madonna, Gaga, Xtina είναι 3 πολύ ωραία παραδείγματα ακριβώς αυτού.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 17139
Join date : 12/12/2020

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:16 am
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Steliosg έγραψε:
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:Taylor Swift is lowkey overrated in songwriting, underrated in versatility/creativity.
Ποιο versatility παιδί μου;
Τώρα πέρα από την πλάκα νιώθω ότι όντως έχετε προκατάληψη απέναντί της σε αυτό το κομμάτι.
Είναι δυνατόν να λέμε ότι δεν είναι versatile όταν έχει country, pop, electro pop, folk?
Και μάλιστα με άλλη περσόνα σε κάθε album cycle? 
Έλα νταξει.


Όλα είναι θέμα perspective. 

Όταν πχ λες ότι η Celine Dion είναι vocalist δεν μπορείς να μου λες ότι και η Pink είναι επίσης vocalist. Ναι, η Pink έχει πολυ καλή φωνή. Δεν το αρνείται κανείς αυτό. Αλλά το τιτλο vocalist τον έχουν καλλιτέχνες όπως η Whitney, η Celine κτλ. Το ίδιο ισχύει και με το τίτλο versatile. Δεν είναι ότι η Τέιλορ κάνει copy paste το ίδιο τραγούδι σαν τον drake ΑΛΛΑ όταν λέμε versatile αναφερόμαστε σε καλλιτέχνες όπως η Madonna, η Gaga κτλ. Αντικειμενικά δεν μπορείς να μου λες versatile την Madonna και μετά την Τέιλορ όπως δεν μπορείς να λες vocalist την Whitney Houston και μετά την Pink.
Δεν κατάλαβα το επιχείρημα. Δηλαδή η Ariana δεν είναι vocalist ;  Αυτό σημαίνει ότι θα μπει στην κατηγορία Whitney/ Celine/ Mariah ; 
Δεν καταλαβαίνω γιατί συγχέουμε άλλους καλλιτέχνες όταν είναι να αποδοθεί κάτι που αντικειμενικά υφίσταται.

Ναι όντως δεν κατάλαβες. Δεν μιλάω για κατηγορίες και επίπεδα. Μιλάω για καλλιτεχνικά qualities. Η Ariana προφανώς και είναι vocalist.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 58429
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:16 am
Steliosg έγραψε:

Η Γκάγκα απλά άλλαζε πιο έντονα περσόνα. Κατά τα άλλα σε καμία περίπτωση δεν έχει μεταπηδήσει σε genres περισσότερο.
Όλα αυτά έγιναν μέσα σε ένα χρόνο Στέλιο. Laughing
Σου φαίνονται υποκατηγορίες της ποπ; Laughing






Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Ab67616d0000b27302701cfe03aca6827b5c5449

______________________
Lady Gaga Save Us
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14443
Join date : 01/03/2018
Age : 21
Location : Βόλος

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:18 am
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:

Η Γκάγκα απλά άλλαζε πιο έντονα περσόνα. Κατά τα άλλα σε καμία περίπτωση δεν έχει μεταπηδήσει σε genres περισσότερο.
Όλα αυτά έγιναν μέσα σε ένα χρόνο Στέλιο. Laughing






Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Ab67616d0000b27302701cfe03aca6827b5c5449
Το ξέρω Λεωνίδα και εγώ φαν της είμαι. Laughing
Ε και;
Μιλάω για άλμπουμς και δισκογραφία.
Μην μπερδεύουμε καταστάσεις.
Δεν μίλησα κάπου για live εμφανίσεις. Αυτό είναι άλλο κομμάτι.
Εγώ μιλάω δισκογραφικά αυστηρά.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 7780
Join date : 03/01/2021
Age : 35
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:20 am
Steliosg έγραψε:
Η Γκάγκα απλά άλλαζε πιο έντονα περσόνα.

Ας πούμε για μένα αυτό είναι ακραία σημαντική λεπτομέρεια. Όταν η περσόνα υποστηρίζεται από τον καλλιτέχνη 1ον δεν είναι κάτι ψεύτικο γιατί είναι μια σύμβαση που όλοι έχουμε συμφωνήσει και 2ον επηρεάζει όλο αυτό που παρουσιάζεις/ερμηνεύεις κλπ. Το πόσο καλός είσαι σε αυτό είναι μια πτυχή του versatility για μένα. Η Gaga έχει ευκολία σε αυτό = ταλέντο ή αντίληψη όπως θέλετε πείτε το.

Αρέσει στον χρήστη Leonidas

Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 58429
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:21 am
Αν ήσουν φαν της θα είχες παρατηρήσει ότι από το 2020 κυκλοφόρησε ένα ποπ άλμπουμ, μετά jazz, μετά έγραψε score για ταινία και μετά έκανε rock με gospel στοιχεία τραγούδι.
Δεν θα μου σύγκρινες όλα αυτά με το ποπ του 1989 και το ποπ του ρεπ Laughing

______________________
Lady Gaga Save Us

Διαφωνεί ο χρήστης Steliosg

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 18275
Join date : 07/08/2016
Age : 26

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω Να Σε Δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:21 am
oberlina έγραψε:
Steliosg έγραψε:
oberlina έγραψε:
Όλα είναι θέμα perspective. 

Όταν πχ λες ότι η Celine Dion είναι vocalist δεν μπορείς να μου λες ότι και η Pink είναι επίσης vocalist. Ναι, η Pink έχει πολυ καλή φωνή. Δεν το αρνείται κανείς αυτό. Αλλά το τιτλο vocalist τον έχουν καλλιτέχνες όπως η Whitney, η Celine κτλ. Το ίδιο ισχύει και με το τίτλο versatile. Δεν είναι ότι η Τέιλορ κάνει copy paste το ίδιο τραγούδι σαν τον drake ΑΛΛΑ όταν λέμε versatile αναφερόμαστε σε καλλιτέχνες όπως η Madonna, η Gaga κτλ. Αντικειμενικά δεν μπορείς να μου λες versatile την Madonna και μετά την Τέιλορ όπως δεν μπορείς να λες vocalist την Whitney Houston και μετά την Pink.
Συμφωνώ έμμεσα αλλά μιλάμε individually. Όχι συγκριτικά.
Με αυτή την λογική καμία δεν είναι successful γιατί η Madonna είναι η most successfull female artist OAT.

Οκ... ωραίο point και το ακούω. Απλά να πω την γνώμη μου γιατί εκλαμβάνω εγώ ως versatile artist και γιατί είναι ένα διαφορετικό είδος quality από το "successful". 

Versatility δεν είναι το να κάνεις κάποια μεμονωμένα project και να δοκιμαστείς απλά σε αυτά. Είναι μέρος της καλλιτεχνικής σου ταυτότητας. Είναι μια constant ανάγκη να κάνεις διαφορετικά πράγματα. Και Madonna, Gaga, Xtina είναι 3 πολύ ωραία παραδείγματα ακριβώς αυτού.
Δηλαδή ένας καλλιτέχνης που μέσα σε 14 χρόνια αλλάζει ριζικά την μουσική του 3 φορές δεν δείχνει ανάγκη να κάνει διαφορετικά πράγματα ;
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14443
Join date : 01/03/2018
Age : 21
Location : Βόλος

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:23 am
Leonidas έγραψε:Αν ήσουν φαν της θα είχες παρατηρήσει ότι από το 2020 κυκλοφόρησε ένα ποπ άλμπουμ, μετά jazz, μετά έγραψε score για ταινία και μετά έκανε rock με gospel στοιχεία τραγούδι.
Δεν θα μου σύγκρινες όλα αυτά με το ποπ του 1989 και το ποπ του ρεπ Laughing
Δεν το έπιασα αυτό; 
Δλδ με λες και μη φαν της; ΧΑΧΑΧΧΑ
Νταξ οκ.

Ξανά λέω μιλάω ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΆ. Δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς δεν κάθεσαι καν να διαβάσεις σοβαρά τι σου λέω.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 58429
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:25 am
Steliosg έγραψε:
Leonidas έγραψε:Αν ήσουν φαν της θα είχες παρατηρήσει ότι από το 2020 κυκλοφόρησε ένα ποπ άλμπουμ, μετά jazz, μετά έγραψε score για ταινία και μετά έκανε rock με gospel στοιχεία τραγούδι.
Δεν θα μου σύγκρινες όλα αυτά με το ποπ του 1989 και το ποπ του ρεπ Laughing
Δεν το έπιασα αυτό; 
Δλδ με λες και μη φαν της; ΧΑΧΑΧΧΑ
Νταξ οκ.

Ξανά λέω μιλάω ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΆ. Δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς δεν κάθεσαι καν να διαβάσεις σοβαρά τι σου λέω.
Δισκογραφικά ήταν όλα τα παραπάνω
Chromatica, Love for Sale, Top Gun: Maverick (Official Motion Picture Soundtrack), Sweet Sound of Heaven

______________________
Lady Gaga Save Us
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 7780
Join date : 03/01/2021
Age : 35
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:25 am
Και ξεκίνησε τοσο φιλειρηνικά αυτή η μέρα που δεν το άντεξε κανείς laugh3


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ChristosSav στις Τετ Νοε 01, 2023 12:31 am, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1 και oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14443
Join date : 01/03/2018
Age : 21
Location : Βόλος

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:26 am
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:
Leonidas έγραψε:Αν ήσουν φαν της θα είχες παρατηρήσει ότι από το 2020 κυκλοφόρησε ένα ποπ άλμπουμ, μετά jazz, μετά έγραψε score για ταινία και μετά έκανε rock με gospel στοιχεία τραγούδι.
Δεν θα μου σύγκρινες όλα αυτά με το ποπ του 1989 και το ποπ του ρεπ Laughing
Δεν το έπιασα αυτό; 
Δλδ με λες και μη φαν της; ΧΑΧΑΧΧΑ
Νταξ οκ.

Ξανά λέω μιλάω ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΆ. Δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς δεν κάθεσαι καν να διαβάσεις σοβαρά τι σου λέω.
Δισκογραφικά ήταν όλα τα παραπάνω
Chromatica, Love for Sale, Top Gun: Maverick (Official Motion Picture Soundtrack), Sweet Sound of Heaven
Το τοπ γκαν δε μετριέται. Το ότι το έγραψε δεν μας αφορά, δεν είναι προσωπική της δισκογραφία.
Το SSOH επίσης δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη γιατί και η Swift αν θυμάμαι κάπου στο 10 είχε κάνει feature σε ραπ τραγούδι κανονικά. Δεν μετράνε αυτά.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 17139
Join date : 12/12/2020

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:27 am
Εγώ πάντως νομίζω ότι μπερδεύετε την καλλιτεχνική εξέλιξη μιας ποπ σταρ με το versatility. 
Το ότι η Τέιλορ στα 17 της ήταν yee-haw δεν μου λέει κάτι. Θα μου έλεγε κάτι αν στο eras tour έβγαινε με banjo και τραγουδούσε tim mcgraw και έπειτα τα πετούσε και έκανε pop show με τραγούδια του rep και στο καπάκι παρουσίαζε jazz medley welcome to new york-out of the woods-bad blood.

Το ότι πέρασε από κάποια είδη και δεν έμεινε μονο στην ποπ στα μάτια μου (αυτή την στιγμή) δεν την κάνει versatile artist.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 17139
Join date : 12/12/2020

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:28 am
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Steliosg έγραψε:
oberlina έγραψε:
Όλα είναι θέμα perspective. 

Όταν πχ λες ότι η Celine Dion είναι vocalist δεν μπορείς να μου λες ότι και η Pink είναι επίσης vocalist. Ναι, η Pink έχει πολυ καλή φωνή. Δεν το αρνείται κανείς αυτό. Αλλά το τιτλο vocalist τον έχουν καλλιτέχνες όπως η Whitney, η Celine κτλ. Το ίδιο ισχύει και με το τίτλο versatile. Δεν είναι ότι η Τέιλορ κάνει copy paste το ίδιο τραγούδι σαν τον drake ΑΛΛΑ όταν λέμε versatile αναφερόμαστε σε καλλιτέχνες όπως η Madonna, η Gaga κτλ. Αντικειμενικά δεν μπορείς να μου λες versatile την Madonna και μετά την Τέιλορ όπως δεν μπορείς να λες vocalist την Whitney Houston και μετά την Pink.
Συμφωνώ έμμεσα αλλά μιλάμε individually. Όχι συγκριτικά.
Με αυτή την λογική καμία δεν είναι successful γιατί η Madonna είναι η most successfull female artist OAT.

Οκ... ωραίο point και το ακούω. Απλά να πω την γνώμη μου γιατί εκλαμβάνω εγώ ως versatile artist και γιατί είναι ένα διαφορετικό είδος quality από το "successful". 

Versatility δεν είναι το να κάνεις κάποια μεμονωμένα project και να δοκιμαστείς απλά σε αυτά. Είναι μέρος της καλλιτεχνικής σου ταυτότητας. Είναι μια constant ανάγκη να κάνεις διαφορετικά πράγματα. Και Madonna, Gaga, Xtina είναι 3 πολύ ωραία παραδείγματα ακριβώς αυτού.
Δηλαδή ένας καλλιτέχνης που μέσα σε 14 χρόνια αλλάζει ριζικά την μουσική του 3 φορές δεν δείχνει ανάγκη να κάνει διαφορετικά πράγματα ;

στο eras tour εσύ είδες ένα καλλιτέχνη με ριζικά αλλαγμένη δισκογραφία ή είδες μια pop star?
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 18275
Join date : 07/08/2016
Age : 26

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω Να Σε Δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 11 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Τετ Νοε 01, 2023 12:30 am
Δηλαδή το να γράψεις ένα τραγούδι για μια ταινία είναι δείγμα versatility ; Οκ η Taylor έδωσε το Wildest Dreams TV ως soundtrack για το Spirit Untamed (κινούμενο σχέδιο) και το Carolina για την ομότιτλη ταινία (indie ταινία). Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης